Skip to content ↓

St John's C of E Middle School Academy

Staff

STAFFING STRUCTURE 2016/2017

Chair of Governors
Mrs Julie Foy

Headteacher
Mr. Geraint Roberts

Deputy Headteacher
Mr Kevin Medway 

Deputy Headteacher / Schools Direct
Mrs Alison Elwell

Assistant Headteacher
Mr. Hanson Cheuk

Associate Assistant Head
Mr. Richard Upwood

Year 5 

 Head of Year
Mr. D. Owen

Room Teacher
Room 1 Mr. B. Franklin
Room 2 Miss S. Deeny
Room 3  Mr. J. Swain
Room 4 Miss K. Devey
Room 5 Mrs C. Woodward
Room 6 Miss E. Taylor

Year 6 

 Head of Year
Mr. K. Hirst

Room Teacher
Room 7 Mrs E. Taylor
Room 8  Miss S. Pemberton
Mrs C. Larkin (Maternity Cover)
Room 9 Mr. G. Monaghan
Room 10  Miss S. Young
Room 11 Mr. M. Cowdrey
Room 17 Miss K. North

Year 7 

 Head of Year
Mrs C. Hirons

Room Teacher
Room 12 Mr. C. Silvester
Room 13 Mrs M. Mosseri
Room 14 Mr. M. Ridge
Room 16 Mrs L. Moyle
Lab 2 Dr J. Dowler

Year 8 

 Head of Year
Ms R. Bourne

Room Teacher
Room 15 Mrs J. Davenport
Room 18 Miss K. Taylor
Room 19 Mr. A. Meehan
Room 20 Miss R. Sedgwick
Room 21 Miss N. Birmingham
Lab 1 Mr. M. Field

Additional Staff 

Teacher
Miss C. Russell Mrs J. Chambers
Mr. M. Moss Mr. D. McEvilly
Mr.L. Luijk Mr. N. Price
Mrs V. Norris Mrs C. Reynolds

Departmental Heads 

Department Teacher
Head of English Miss S. Pemberton
Head of Art Mrs J. Davenport
Head of Geography Mr. K. Hirst
Head of Music Miss C. Russell
Head of Spiritual & Social Education (SSE) Mrs C. Woodward
Head of Maths Mrs L. Moyle
Head of DT Mr. A. Meehan
Head of History Mr. D. McEvilly
Head of Science Mr. M. Field
Head of French Mrs M. Mosseri
Head of ICT Mr. H. Cheuk
Head of PE Miss N. Birmingham
Educational Visits Co-Ordinator
Staff Health and Safety Representative
Mr. R. Upwood

Safeguarding  

Safeguarding
Mrs A. Elwell (Deputy Headteacher)
Safeguarding Lead
Mr. G. Roberts (Headteacher)
  Mr. K. Medway (Deputy Headteacher)

Pupil Premium Support Teacher 

Teacher
Miss C. Reynolds Mrs J. Chambers
Mr. N. Price Mrs S. Armstrong

Support & SEN 

SENCo
Mr. D. McEvilly

 

Support Assistants
Mr. L. Luijk (Learning Mentor) Ms A. Southall Mrs S. Broom Mrs A. Buckley
Ms S. Henderson Mrs R. Tapp Mrs M. Abraham Mrs J. Jennings
Miss A. Blackburn Mrs L. Libetta Miss E. Smith  
Miss C. Waters Mr. P. Hirons Mrs P. Fearon  

 

Social Inclusion and Support Manager
Miss R. Turvey
 
Health and Safety Officer

Mrs A. Salsano

Extended Services 

Extended Services Manager/TA
Mrs L. Libetta  

 

Extended Services Staff
Mrs J. Bafeltowska Ms C. Cranston
Mrs S. Trueman Ms E. Smith
Miss A. Blackburn Mrs L. Libetta
Mrs A. Southall Miss T. Spooner (Relief)

ICT 

IT Manager ICT Technician
Mr. S. Chadwick Vacant

Office Administrators 

Role Staff
Office Manager/PA to Headteacher Mrs J. Perrey
Admissions/Attendance Mrs J. Gagen
Office Administrator/Cover Mrs E. Kolb
Office Administrator Miss L. Perrey
Finance Officer Mrs P. Adams
Finance Assistant Mrs N. Wallace
Finance Assistant Mrs D. Walker

Site Manager 

Site Manager
Mr. S. Reeves

Kitchen Staff 

Role Staff
Manager Mrs D. Marshall
Assistant Manager Mrs T. Salisbury
Kitchen Assistant  
Kitchen Assistant Miss N. Williams

Lunchtime Supervisors 

Lunchtime Supervisors
Mrs A. Cooper Mrs M. Morgan Mrs K. Chinn Mrs C. Cranston
Mrs A. Chance Miss E. Smith Mrs S. Harvey Mrs J. Ashmore
Mrs D. Quinn      

Cleaning Operatives 

Cleaning Operatives
Mrs C. Harris Mrs J. Glover Mrs E. Roland Mrs K. Mercer
Mrs S. Harvey Mrs J. Ashmore Mrs J. Rolt  
Miss J. Bayliss Mrs D. Quinn Mrs A. Chance