Skip to content ↓

Staff

STAFFING STRUCTURE 2020/2021

Chair of Governors
Mrs Adele Lee

Executive Headteacher and CEO The Spire CE Learning Trust
Mr. Geraint Roberts

Head of School
Mrs Alison Elwell

Deputy Headteacher
Mrs Kate Gallinagh
Mr. Hanson Cheuk

Assistant Headteacher
Mr. Doug Owen
Mrs. Natasha Hine

Director of Professional Learning and Staff Development
Mrs Derval Carey-Jenkins 

ITT
Mrs Sarah Marsh

Year 5

 Head of Year
Mrs K. Hall 

Room Teacher
Room 1 Miss S. Watts
Room 2 Miss C. Gower
Room 3  Miss A. Kelly
Room 4 Ms M. Jarvis
Room 5 Mrs C. Woodward
Room 6 Miss A. Albutt

Year 6

 Head of Year
Mrs C. Hirons

Room Teacher
Room 7 Mr. G. Monaghan 
Room 8  Miss K.  Devey
Room 9 Mr. B. Clements
Room 10  Miss R. Sedgwick
Room 11 Miss A. Kendall
Room 17 Mrs C. Stables

Year 7

 Head of Year
Ms R. Bourne

Room Teacher
Room 12 Mr. W. Warwick
Room 13 Mrs J. Braby
Room 14 Mr. P. Marsh
Room 15 Mr. M. Hackett
Lab 2 Dr. J. Dowler

Year 8

 Head of Year
Mr. L. Boyd

Room Teacher
Room 16 Mr. M. Cowdery
Room 18 Miss K. North
Room 19 Mrs J. Davenport
Room 20 Mr. N. Edwards
Room 21 Miss M. Mosseri
Lab 1 Mr. M. Field

Additional Staff

Teacher
Mr. D. McEvilly - SENDco Mrs V. Norris - Launch Pad
Mrs S. Broome (Assistant)
Miss S. Pemberton
(sharing room 11)
Mrs K. Oakes
Miss C. Russell  

Departmental Heads

Department Teacher
Head of English Miss K. Devey
Head of Art Mrs J. Davenport
Head of History Mr. N. Edwards
Head of Geography Mr W. Warwick
Head of Music Miss C. Russell
Head of RE Mrs C. Woodward
Head of PSHE Mrs K. Hall
Head of Maths Miss. K. North
Head of DT Mrs. C. Stables
Head of Science Mr. M. Field
Head of French Mrs M. Mosseri
Head of ICT Ms. M. Jarvis
Head of PE Mr M. Cowdery
Educational Visits Co-Ordinator Mrs N. Hine
Maths Advisor for the Trust Mrs K. Oakes
SENDCo for the Trust Mr D. McEvilly

Safeguarding

Safeguarding

Safeguarding Lead
Mrs K. Gallinagh
(Deputy Headteacher)

1

Deputy Safeguarding Lead
Mrs N. Hine
(Assistant Headteacher)

2

Deputy Safeguarding Lead
Mr. D. McEvilly
SENDCO

3

Deputy Safeguarding Lead
Ms J. Alexander
SEMH

4

Deputy Safeguarding Lead
Mrs S. Butt
Behaviour Recovery

5

Deputy Safeguarding Lead
Mrs A. Elwell
Head of School

6

Safeguarding Governor
Mrs Adele Lee
Chair of Governors
 

Pupil Premium Support/ Intervention Teacher

Teacher
Pupil Premium Support Mrs A. Lloyd
English Miss C. Reynolds
English Mrs D. Fullerton
English Mrs P. Fearon
Maths Mrs J. Chambers
Maths Mr. C. Silvester
Maths Mrs R. Dayus

SEND & Support

SENDCo Teacher of Launch Pad

Mr D. McEvilly

Ms M. Jarvis - Assistant SENDCo

Mrs V. Norris
Ms. J. Alexander - Early Help (SEMH) Support      

 

 

Support Assistants

Miss A. Blackburn

Miss E. Smith

Mr. P. Hirons

Mrs S. Butt

Mrs E. Jude

Mr. M. Hooper

Mrs K. McDaid

Mrs L. Redmayne

Mr. T. Moyle

Miss S. Virk

 

 

Behaviour Recovery
Ms A. Southall

Behaviour Recovery
Mrs S. Butt

 

Cover Teacher
Mr. J. Inglis

Cover Teacher
Ms A.Buckley

Cover Teacher
Mr. C. Silvester

 

Science/DT Technician
Mrs J. Bafletowska 
PE Technician
To be appointed 

Extended Services

Extended Services Manager/TA
Miss E. Smith/Ms A. Southall

 

Breakfast Club Staff
Ms A. Southall Ms C. Cranston
Mrs S. Broom Miss E.Smith
Mrs J. Streeter Miss A. Blackburn

 

After School Club Staff
Miss E. Smith Mrs J. Bafeltowska
Miss A. Blackburn Ms C. Cranston
Mr P.Hirons Miss M.Bissett

ICT

IT Manager
Mr. S. Chadwick

Office Administrators

Role Staff
Office Manager/PA to Executive Head-Operations Manager (Trust) Mrs J. Perrey
PA to Head of School/ Payroll & HR Assistant Mrs E. Kolb
Digital Media Officer (Trust) Miss L. Perrey
Office Administrator/Training Administrator Mrs R. Bourne
Office Administrator/Pupil Premium Support Mrs A. Lloyd
Office Administrator/Attendance Officer Mrs E. Barnsley
Office Administrator/Cover Administrator Mrs J. Martin
Business Manager (Trust) Mrs P. Adams
Finance Assistant Mrs N. Wallace
Finance Assistant Mrs D. Walker
Trust Accountant Mrs S. Spence
School Admissions Officer Mrs J. Gagen

Site Manager

Site Manager

Mr. J Pugh (Manager)

Miss M.Bissett Mrs C.McGeorge

Kitchen Staff

Role Staff
Manager Mrs D. Almquest
Lead Kitchen Assistant Miss E. Smith
   

Lunchtime Supervisors

Lunchtime Supervisors
Mrs J. Ashmore Mrs H. Greaves Miss M.Bissett Mrs J. Streeter
Mrs A. Chance Miss E. Smith Mrs H. Greaves Mrs E. Noakes